Tüpraş – ITU – Veri Analitiği Günü

Tüpraş – ITU – Veri Analitiği Günü

Tüpraş - ITU - Veri Analitiği GünüITU Teknokent’te, Tüpraş moderatörlüğünde verimli, dinamik, bol öğrenmeli ve uygulamalı, keyifli bir etkinliğe katıldım. Bir veri bilimci adayı olarak, hedefe bir adım daha yaklaştırdığı için çokça anlamlı oldu.

‘Enerji Tutkumuzdur’ açılımı ile Tüpraş yine iyi işler yapmaya devam ediyor. ODTÜ ve ITU tekno-parklarında olmak üzere, yakın zamanda 2 tane Veri Merkezi daha faaliyete geçirmişler. Bu etkinlikte de özellikle bu konuları konuştuk, uygulamaları dinledik, vaka analizleri çözdük: Veri Analitiği, Makine Öğrenmesi, Büyük Veri, Yapay Zeka, Önleyici Bakım

Hedefler, hayaller deyince şimdi bu paylaştığım ilk fotoğrafın hikayesi daha başka, anlatmadan geçemeyeceğim..
ITU kapısına varınca, dedim madem bir adım daha atıyorum, hatırlanır kılalım ki yolculukta motivasyon olsun. Fotoğraf çekmesi için en yakında duran simit satan arkadaşa verdim telefonu, dedim: ‘Beni ve şu ITU yazısını sığdır bakalım kareye’. ‘Güzel oldu, abla’ dedi, ‘Burada mı okuyacaksın?, yeni mi başladın?’. ‘Yok’ dedim. ‘.. ama bir yola çıktım da yol buradan geçiyordu, hatıra olsun’ dedim. ‘O zaman dur abla, geç bir fotoğraf çekeyim’ dedi. Geçtim çekti, devam etti: ‘Benim simit arabası da bir köşede çıksın, bugünü hatırlarsın, hayırlara vesile olsun. Büyük adam olursan de gel yine, bu anıyı da unutma.’ Ben de teşekkür ettim, ayrıldım.

Her şeyi bilemezsin, her şeyin uzmanı olamazsın. Ancak, süreçte olmak, akışı sağlamak, hareketi hissetmek pek başka. Süreçte aksiyon almak, aksiyonların sonuçlarını görmek, değerlendirmek çok şey öğretiyor insana.

Bir yolculukta, belli aşamalar sonrasında yeni kalıplar açılacak, bu yol iyi bir yere varacaksa, tabi ki tadından yenmez. Kötü olsa da o, bir ders daha öğrenilmiş, iyi bir ders olarak yanına yine kar kalır. Yolda olmak, aksiyona geçmek, aksiyon alabilmek öğretir.

Tüpraş - ITU - Veri Analitiği Günü Tüpraş - ITU - Veri Analitiği Günü Tüpraş - ITU - Veri Analitiği Günü Tüpraş - ITU - Veri Analitiği Günü Tüpraş - ITU - Veri Analitiği Günü

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir