Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme – Gürcan Banger

Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme – Gürcan Banger

Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme - Gürcan BangerBu kitap; giderek çok daha fazla gündem oluşturacak olan Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, Akıllı İşletme, Akıllı Üretim, Akıllı Fabrika, yeni ve çok yönlü teknolojiler ve işgücünün yeni durumu gibi konular ve olgular ile geleceğin meydan okumalarını tartışmayı hedefliyor.

Dördüncü sanayi devriminin temel ve küresel doğası onun bütün ülkeler, ekonomiler, sektörler ve insanları etkileyeceği ve onlar tarafından etkileneceği anlamına geliyor. O nedenle akademik, sosyal, politik, ulusal ve sektörel sınırların ötesine geçen çok paydaşlı işbirliğine dikkat ve enerji yatırmamız belirleyici önem taşıyor.

Bu etkileşimler ve işbirlikleri olumlu, paylaşılan ve umut dolu anlatılar yaratmak ve dünyanın her yerinden bireylere ve gruplara gelişmekte olan dönüşümlere katılma ve bunlardan yarar sağlama imkanı vermek için gereklidir.

Büyüme, gelişme ve yenileşimin her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığına dikkat çeken yazar, ilk iki sanayi devriminin ardından dünya kaynaklarının hızla tükenmekte olduğunu ve sürdürülebilirliğin zorlaştığını anımsatıyor.

Kitabın son bölümünde, sadece işletmelerin değil, yerel yönetimlerin de bilim, teknoloji ve sanayinin yükselen yeni durumuna uyum sağlaması gerektiğinin altını çiziyor ve şunları belirtiyor; ‘Bu değişimi doğru kavramayan kentler geleceğin yükselişini düşük yaşam kalitesi bataklığında ancak uzaktan izleyebilirler. İleri teknolojinin gelişmiş ülkelerde yoğunlaşması ‘gelişmekte’ olanları oyunun dışına (düşen gelir bataklığının kıyısına) itekleyici etkiler yaratabilir’.

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir