Vocathlon 2020

Vocathlon 2020

Vocathlon 2020Vocathlon 2020 Programı bu yıl da başarıyla gerçekleşti!

3 il (Kastamonu, Sinop, Çankırı), 10 okul ve 50 öğrenci, mentörler ve juri ile, bu yıl ikincisi düzenlenen Vocathlon 2020 etkinliği bir aylık bir eğitim sürecinin ardından, 4-5-6 Aralık tarihlerinde sunumlar ve girişimcilik projelerinin birbirleri ile yarışması ile gerçekleştirildi.

Farklı illerden katılan ulusal mentörlerden biri olarak oldukça keyif aldığım, işbirliği ile öğrendiğim, bakış açımı geliştirdiğim günler oldu. Gençlerle birlikte olmak oldukça keyifliydi.

Vocathlon 2020Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilen Vocathlon, Mesleki Eğitim teması ile 2019 yılında temeli atılan ve mesleki eğitim veren liselerde öğrenim gören gençler için girişimcilik anlamında yetişmeleri ve fikirlerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda bir öğrenme ve deneyimleme programı.

Bu süreçte, programa başvuru yapan gençler, girişimcilik ve kişisel gelişim alanlarında eğitimler alıyorlar ve daha sonra kendi fikirleri üzerinden projeler üretmeye başlıyorlar. Yeni iş fikirleri geliştiriyorlar ve bu fikirler birbirleriyle yarışıyor, dereceye giren gruplar güzel ödüllerin sahibi oluyor. 🎉

Bu konsepte benzer program veya çalışmalar yapılıyor birçok seviyede, alanda görüyorum ve oldukça değerli buluyorum. Umuyorum ki gelecek yıllarda bu programı tüm Türkiye’deki eğitim kurumlarını da içerisine alacak şekilde genişletir daha da geniş kitlelere mesleki eğitim ve girişimcilik anlamında değer ve fayda sağlarız.

❗️Vocathlon nedir diye halen merak edenlere ipucu: Vocational Learning Marathon 💡

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir