Teknolojiye Karşı İnsanlık – Gerd Leonhard

Teknolojiye Karşı İnsanlık – Gerd Leonhard

Teknolojiye Karşı İnsanlık - Gerd LeonhardVeri Yeni Petrol; Yapay Zeka Yeni Elektrik!

Dijital çağı en iyi anlatan kitaplardan biri daha! Özellikle bilgisayarlardaki üssel artış (ve dolayısıyla yaratılan, aynı zamanda çeşitli araçlarla depolanabilen veride artış), çeşitli teknolojik inovasyonlarla birlikte büyük bir teknolojik patlama ortaya çıkarıyor.

Teknolojiye Karşı İnsanlık - Gerd LeonhardKitapta yer verilen bir söz ile başladım o yüzden paylaşıma: ‘Veri Yeni Petrol; Yapay Zeka Yeni Elektrik!’ Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Çünkü bu devrimsel gelişmeler olurken (özellikle Yapay Zeka alanında) insan sadece izleyici ve kullanıcı olarak kalamaz.

Teknolojinin esiri veya parçası durumuna düşmeden, teknolojiyle beraber daha mutlu ve güzel yaşamak için, geleceğin şekillenmesine müdahale etmeliyiz.

Fütürist Gerd Leonhard, ‘İlgili teknolojileri insancıllaştırmak (humanizing) için gerekli insan-merkezli politikalar ve standartlar, dijital etik, toplumsal sözleşmeler ve küresel anlaşmalar yapmak, nükleer silahların yaygınlaşmasını önleyen antlaşmalar kadar önemli’ diyor.

İnsanlık adına önemli bir eşik noktasına gelindiğini söyleyen ve de dünyadan çalışmalarla/çıkarımlarla kanıtlayan, bu durumla ilgili gereken çözümleri sıralayan bir kaynak kitap.

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir