Koçluk nedir?

Koçluk nedir?

Koçluk nedir?Koçluk hızla değişen günümüz dünyasında insanların hayatlarını daha iyi yönetmek ve farkındalıklarını artırmak için kullandıkları etkili ve yeni yöntemlerden biridir. Bu yeni alanın diğer alanlardan farkının ortaya konulması tanımını kolaylaştırmaktadır.

Bir koç danışman değildir; danışman, uzmanlığı olduğu alanlarda öneri sunan kişidir.

Bir koç mentör değildir; mentör, uzmanlığı olduğu konularda bilgisi olduğu kadar pratiği ve becerisi de olan ve bunları aktaran, fikirler sunan, çözümler getiren, kişiyi takip edendir.

Bir koç terapist değildir; terapistler, seanslar yaparak kişinin geçmiş yaşamına dair problemleri, travmaları çözmeye çalışır.

Koç tüm bunlardan öte, kişinin ihtiyacı olan bilgiye ve cevaplara zaten kendisinin sahip olduğuna inanır. Bu ön kabul ile güçlü sorular sorarak kişiyi düşündürürken, farkında olmadığı, göz ardı ettiği cevaplarını bulmasına destek verir, bugünden geleceğe dair daha farklı pencereler açmasına yardımcı olur. Dolayısıyla akıl vermez, yönlendirmez, sınama yapmaz ve geçmişin sadece pozitif anlarına baktırır.

Her insan mükemmel yaratılmıştır. Mükemmel yaratılan insanın ihtiyaç duyduğu her kaynak kendi içinde mevcuttur, mühim olan kaynakların nasıl ortaya çıkarılacağı ve kullanılacağıdır.

Koçluk, yoğun hayat temposu içinde kişinin kendi ‘NASIL?’ını keşfetmesi ve harekete geçmesi adına yapılan bir yol arkadaşlığıdır.

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir