Big Data @Work – Thomas Davenport

Big Data @Work – Thomas Davenport

Big Data @Work - Thomas DavenportEfsaneye Son Vermek,
Fırsatları Keşfetmek

Büyük verinin ortaya çıkışı (veya fark edilişi) üzerinden sadece on yıl kadar geçmiş olsa da, özellikleri “yeni bir devir” anlamına geliyor. Kitapta da yer verildiği üzere, “Önemli olan verinin hacmiyle büyülenmek değil onu analiz edebilmek onu iç görü, inovasyon ve işletme değerine çevirebilmektir.” Farklı sektörlerden büyük kuruluşlar veri ekonomisine katılıyor ve büyük veriyi sadece daha iyi kararlar ile maliyet tasarrufu için değil, müşterilerine veriye dayalı yeni ürün ve hizmetler sunmak için de kullanıyorlar. Bu beceriler, liderlik, örgütsel yapılar, teknolojiler ve mimarilerde değişim anlamına geliyor. Kısacası, Dünya ve onu açıklayan veri sürekli bir değişim ve akış halinde; bunu hızla idrak edip akıllıca tepki veren kuruluşlar geçen sürede avantajlı konumlara ulaştılar. Büyük veriyle çalışmaya karar veren herkes, bunu yapmanın en mantıklı ve ekonomik yollarını öğrenmek zorunda kalacak görünüyor.

Big Data @Work - Thomas DavenportKitabın yazarı, Thomas H. Davenport iş analitiği ve büyük veri alanında dünya çapında isim yapmış bir liderdir. Önemli teknolojik trendleri yönetim pratiklerine entegre ederek, bir kuruluşun tüm birimlerinin analitiklerinde görünür değerler yaratmaktadır. Bobson College’da Enformasyon Teknolojisi ve Yönetim profesörüdür; MIT Dijital İşler Merkezi’nde uluslararası analitik araştırmaları enstitüsünün kurucu ortağı ve yöneticisidir. Deloitte Analytics’in baş danışmanı olan Davenport’un on yedi kitabın yazarı veya eş yazarıdır. Harvard Business Review’de yazmaya devam etmektedir.

Kitapta özellikle ‘büyük veri’ kavramının tanımlanması yanlış bulunarak: “Büyük veri terimi teknik olarak 100 terabayt ile 1 petabayt arasındaki yelpazeyi kapsar ama sizin için verilerin miktarı değil, onu nasıl analiz ettiğiniz önemlidir” diye belirtiliyor.” Tecrübeli profesör, büyük veri konusunda derin analizler sunmak yerine, sorunu ve çözümü tespit etmenize yarayacak harekete geçirici tavsiyelerde bulunuyor.

‘Her şey bir bilgi parçasıdır’

‘In God we trust, everyone else bring data’

Nurşen Yılmaz Erginsoy

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir